Kuidas sotsiaalmeedias oma vaimset tervist hoida

Maikuu on rahvusvaheline vaimse tervise teadlikkuse kuu.

Olles influencer-turunduse eestkõnelejaks, tunneme Promotys, et meie kohustus on nii sisuloojaid kui ka turundajaid igal võimalikul moel juhendada, hoida ja toetada. Seda mitte ainult teemadel, mis puudutavad sotsiaalmeediat, vaid ka tõsisematel teemadel nagu oma vaimse tervise eest hoolitsemine.

WHO (World Health Organization) on kinnitanud, et ainuüksi COVID-19 pandeemia on tõstnud inimeste ärevuse ja depressiooni taset maailmas 25% võrra. Millised tagajärjed on Ukrainas toimuval sõjal inimkonna vaimsele tervisele, seda võime vaid ette kujutada.

Selline on maailm, milles me elame ning kurb tõsiasi on, et olenemata maailmas toimuvast, läheb igapäevaelu oma igapäevaste muredega ikka edasi. Selles valguses on eriti oluline võtta hetkeks paus ning küsida iseendalt, kuidas sul tegelikult läheb.

Turundusmaailmas töötamine on küll kahtlemata põnev ja mitmekesine, kuid samal ajal ka keerulisi väljakutseid esitav. Turundajatel ja sisuloojatel on pidev surve olla kogu aeg kättesaadav ja online. Tuleb olla kursis sotsiaalmeedia trendidega, vastata esimesel võimalusel jälgijate DM’idele ja kommentaaridele, postitada igapäevaselt story’sid, filmida reel’e ning igal võimalikul viisil muudkui kontosid kasvatada.

Telefoni kui töövahendit on lihtne kaasa võtta ning seetõttu on see alati käepärast. Nähes äppide märguandeid üksteise järel ekraanile ilmumas, on neid raske ignoreerida ning nii võibki tasakaal töö ja eraelu vahel üsna kiirelt kaduda.

Kampaania pilt

Liisi Tarve (@liisi.tarve) x Dormeo kampaaniafoto

Kogu eelneva jutu valguses kutsume kõiki sotsiaalmeedias tegutsejaid üles teadlikult oma vaimset tervist hoidma – nii väldid läbipõlemise ohtu ning saad oma põnevat tööd päriselt ka nautida.

Siin on mõned ideed, kuidas ennast hoida 👇🏼

🤍 #1 Tee oma sotsiaalmeedias suurpuhastus

Sotsiaalmeedias on tohutu hulk digitaalset müra, mis ühel või teisel viisil meieni jõuab. Selleks, et seda müra veidigi vähendada, vaata oma sotsiaalmeedia following listid kriitilise pilguga üle ning unfollow kõiki kontosid, mis sinus võrdlemist, ebamugavustunnet ja tüüdatud olekut esile kutsuvad. Ka neid, mis mõjuvad küll motiveerivalt, ent tekitavad tunde, et sa ei ole piisav.

Jälgi ainult neid kontosid, mis mõjuvad sulle päriselt ka inspireerivalt ning tujutõstvalt.

🤍 #2 Pea meeles, et sotsiaalmeedia ei ole päris

Sotsiaalmeedial on oma ilu ja valu – vaatamata sellele, et me kõik ühelt poolt armastame kogu seda sotsiaalmeediandust väga, siis teiselt poolt ei tohi me unustada, et see on sätitud ja töödeldud hetkede album.

Enamasti jagavad inimesed sotsiaalmeedias ainult oma elu säravamaid hetki, kuid nende hetkede taga on päris inimesed, päris probleemidega. Õnneks on maailm muutumas ning üha rohkem on näha sisu, kus inimesed avavad enda jälgijatele oma elu mõlemad pooled.

Ära mitte kunagi võrdle ennast, oma saavutusi või nii-öelda mitte saavutusi kellegi teisega tema sotsiaalmeedia konto põhjal – see ei ole päris.

🤍 #3 Piira oma online-aega

Sisulooja või turundajana näib sotsiaalmeediast puhkepauside võtmine raske, kuid ometi on see äärmiselt oluline. Muidugi oleks ideaalne teha endale sotsiaalmeediast vabu päevi, kuid kui see näib liialt ekstreemne, alusta väiksematest sammudest.

Võta teadlikult sotsiaalmeediast pause.

▸ Lase Instagramil endale meelde tuletada, et pead sotsiaalmeediast puhkama. Selleks mine: Your activity -> time spent (näed reaalsust, kui palju aega Instagramis veedad) -> manage your time -> set a reminder to take breaks ning vali endale sobiv ajavahemik;

▸ Pane puhkamise ajal oma sotsiaalmeedia märguanded pausile. Instagramis saab seda teha järgnevalt: Settings -> notifications -> pause all (saad valida alates 15 minutist kuni 8 tunnini);

▸ Vajadusel määra endale päevane Instagrami kasutuslimiit. Saad seda teha nii: Your activity -> time spent -> manage your time -> set daily time limit.

🤍 #4 Leia tasakaal töö- ja eraelu vahel

Kui sotsiaalmeediasse sisu loomisest on saanud sinu töö või side-hustle, pead teadlikult iseenda jaoks panema paika kindlad tööd puudutavad piirid ning nendest ka järjepidevalt kinni pidama – kui sina iseenda piire ei austa, ei tee seda ka teised.

Planeeri töö tegemiseks eraldi aeg (kui see ei ole tööandja poolt ette määratud klassikaline tööaeg) –  kui teed seda natuke iga päev (kui parasjagu aega on), siis on raske eraldada töö- ja puhkeaega. Nii võib tasakaal töö- ja eraelu vahel üsna kiirelt kaduda.

🤍 #5 Planeeri oma tööaega targalt

Kui planeerid oma tööaega targalt, on sul ka igapäevast stressi vähem.

Tee endale iga kuu sotsiaalmeedia plaan;
Ajasta nii palju kui võimalik postitusi ette;
Planeeri DM’idele ja kommentaaridele vastamiseks kindel aeg – näiteks igal tööpäeval tund aega.

🤍 #6 Leia endale tegevusi, kuhu sa oma nutitelefoni ei kaasa

Tee igapäevaselt tegevusi, mida sa naudid ja mis aitavad sul fookust ühel asjal hoida – võid kindel olla, et sellel on oluline roll sinu vaimsele tervisele.

Sisuloojana tunned kindlasti suurt survet oma nutitelefon kõikjale kaasa võtta ning jäädvustada igat oma tegemist. Õpi end sellest kohusetundest välja lülitama – ka sinul on vaja tööst puhata ning päris elu päris hetkes elada.

Mine loodusesse, ole füüsiliselt aktiivne, mediteeri, loe raamatuid, veeda aega lähedastega, leia endale uus hobi – mis iganes sinu jaoks töötab.

Kampaania pilt

Linda Ling (@itslindaling) x Vallila kampaaniafoto

🤍 #7 Jälgi Instagramis vaimse tervise temaatilisi kontosid

Teinekord on hea, kui keegi pöörab su tähelepanu teemadele, millest sa ise võib-olla ei mõtleks. Vaimse tervise temaatiliste kontode jälgimine annab sulle uut mõtteainet, aitab sul vaimselt areneda ning inspireerib iseend paremini mõistma.

Siin on mõned soovitused, milliseid kontosid jälgida:

▸  Dr. Nicole LePera @the.holistic.psychologist
▸  Yung Pueblo @yung_pueblo
▸  Whitney Goodman @sitwithwhit
▸  Sarah Crosby @themindgeek
▸  Jade @mindful.brains
▸  Vienna Pharaon @mindfulmft 
▸  Dr. Michaela @myeasytherapy
▸  Nabill Zafir @thebehaviourtherapist
▸  Healing Notes @healing_notes_
▸  Matilda @crazyheadcomics

Kutsume ka sind üles vaimse tervise teadlikkuse eest seisma ning seda teemat oma sotsiaalmeedias kajastama. Sisuloojana on sul platvorm, mille abil päriselt ka inimesteni jõuda ning nende elu positiivselt mõjutada.

Kui oma kontol vaimsest tervisest räägid, siis märgi kindlasti ka Promoty (@promoty.ee) ära, et saaksime seda enda sotsiaalmeedias jagada!

Samal teemal: