Tallinn Marketing Week: Kiire ja efektiivne mõjutajaturundus

„Kiire ja efektiivne mõjutajaturundus“ oli Tallinn Marketing Week üks nõutumaid seminare. Oma kogemusi jagasid Swedbank Eesti Sotsiaalmeedia juht Kristel Leif, Sportland Eesti turundusjuht Maarja Nigol ning Promoty tegevjuht Aleks Koha. Toome teieni 5 mõtet, mis kõlama jäid:

 

1. Influencer turundus sobib paljudele

Kristel tõdes, et alguses tundus Swedbanki puhul sisuloojate kaasamine keeruline: pangal pole füüsilist toodet, mida sotsiaalmeedias näidata. 2016.aasta parima youtuberi valimise konkurss ning üliedukas #kogumispäeviku kampaania näitasid aga, et saab küll: “Sisuloojate kaasamine annab nii palju võimalusi – palju rohkem kui minna lihtsalt stuudiosse ja teha pilte. Nad on loomingulised, power’it täis ja neile meeldib ettevõtete jaoks sisu luua.

Alloleval joonisel on visualiseeritud Promoty kasutajate huvid: mida sinisem toon, seda rohkem on selle oma huviks märkinud kasutajaid. Kui sinu ettevõtte tegevus langeb ühte vasakpoolse tulba kategooriatest, võiksid kindlasti influencer turundust kaaluda. Samas tasub silmas pidada, et Promotys on hetkel vaid Instagrami kasutajad – teisi kanaleid kaasates saab arvamusliidreid kasutada pea igas valdkonnas.

 

Influencer turundus: Promoty instagrami kasutajate huvid                        

*Children ja babies lisandusid hiljem, mistõttu on nende huvidega kasutajaid vähem.


2. Iga sihtgrupp nõuab oma influencerit

Kui ettevõttel on mitu erinevat sihtgruppi, ei ole mõtet kõiki korraga sihtida. Pigem tasub iga kuu valida fookusteemad, -tooted või brändid, mille ümber kampaania ehitatada. Sobivad sisuloojad ja vastavad kanalid tasub läbi mõelda iga toote, iga sihtgrupi tasandil. Samuti ei tasu piirduda vaid ühe sisuloojaga, kuna üks influencer ei suuda mõjutada tervet sihtrühma.

Spetsiifiliste teemade korral võib kasutada partnerite abi – näiteks kui on vaja surfarist sisuloojat, tasub küsida nõu mõnelt surfiklubilt. Teine variant on kasutada mõnda mõjutajate platvormi (vihje! 😛), kus on lihtne kasutajaid huvide järgi sorteerida. Sisuloojate valimisest ja kaasamisest oleme pikemalt rääkinud ka blogiartiklis Influencer turunduse 101.

Sportlandi esindaja tõi ka välja, et ehkki rahvusvahelise brändi puhul toodetakse palju kvaliteetset sisu ka teistes riikides, siis Eestis välismaise sisu jagamine ei tööta – eestlased lihtsalt ei samastu välismaa influenceritega.

 

3. Influencer tasub valida vastavalt brändi väärtustele

Eduka kampaania jaoks on oluline, et sisulooja päriselt armastaks antud brändi – see emotsioon väljendub ka tema postitustes. Näiteks Sportlandi ülieduka Vansi koolikottide kampaaniasse valiti Maria Rannaväli, kuna vlogidest oli näha, et tüdruk niikuinii kannab Vansi asju. Kampaania tulemus: kõik Vansi kotid müüdi ära enne kui neljanädalane kampaania läbi sai.

#kogumispäeviku kampaaniasse mõjutajat valides mõeldi ka Eesti ühe loetuima blogija peale, kuid otsusti siiski Mirjami kasuks. Esiteks sobis ta oma väärtuste poolest Swedbankiga, teiseks oli ta ka varem oma blogis säästmisest ja targast majandamisest kirjutanud – seega tundus #kogumispäeviku eestvedamine loogiline järgmine samm. 

Lisaks Mirjamile on #kogumispäeviku puhul influenceriteks kõik need inimesed, kes väljakutset kaasa teevad ja selle kohta sõna levitavad: nad jagavad vabatahtlikult ja siiralt väärtuseid, mida Swedbank on jaganud juba aastaid. Niisamuti on influenceriteks ettevõtte enda töötajad – sellega tasub tegeleda!

 

 

4. Platvormid on kiire ja efektiivne viis mõjutajate kaasamiseks

Praegu käib sisuloojate kaasamine umbes nii:

Esiteks, sa kammid läbi terve sotsiaalmeedia ja püüad leida sisuloojaid, kes sinu brändiga sobiks. Seejärel sa kontakteerud nendega, ootad tagasisidet, teed pakkumise, pead hinna osas läbirääkimisi, siis nad saavad valesti aru, selgitad veelkord oma nägemust, lõpuks teed kõigile eraldi töövõtulepingud ja ülekanded. Näiteks Promoty lansseerimisel läks 20 mõjutaja leidmiseks aega üle 40 tunni – seda on selgelt liiga palju. 🚫

Ehkki Promoty-taolisi platvorme on maailmas mitu, on nende kasutamine Eestis veel vähe levinud. Ometi on tegemist võimsa meediumiga, mida tasub ära kasutada – eriti praegu, kui konkurendid seda veel ei tee.

 

5. Mõjutajaturunduse kampaaniaid tuleb optimeerida

Mõjutajate meediakanalitega tuleb tööd teha nagu tavaliste meediakanalitega: analüüsida, järeldusi teha, optimeerida. Turundaja eesmärk on üles leida need kasutajad, kelle jälgijaskond suhestub konkreetse brändiga. Promotys on olnud kampaaniapostitusi, mis toimivad kasutaja teiste postitustega võrreldes 400% paremini – need kasutajad tuleb üles leida ning neid hoida.

See on veel üks põhjus platvormide kasutamiseks: lisaks sisuloojate haldamisele annab platvorm reaalajas põhjaliku ülevaate kampaania tulemustest. Teine võimalus on luua endale Excelis tööriist, kuhu märkida kasutatud sisuloojad ning nende tulemused.

Influencer turunduse kampaaniate mõju ja investeeringu tasuvuse hindamisest kirjutasime lähemalt blogiartiklis Kuidas mõõta influencer turunduse tulemuslikkust.

 

…ja veel mõned mõtted:

• Suurim viga, mida ettevõtted influencer turunduses teevad, on liigsete ettekirjutuste tegemine sisuloojale. Hea sisu sünnib koostöös: bränd ei tohi sisuloojale sisu ette kirjutada ega vastupidi. Mõlemad pooled on võrdselt olulised.

• Kui Sportland kaasab kampaaniasse mõne influenceri, ehitatakse selle ümber alati ka lugu: kes ta on, mis ta on saavutanud, miks just tema kampaaniasse valiti. Seeläbi tuuakse mõjutaja kliendile lähemale – et kliendid saaksid temaga tuttavaks ja hakkaksid tema vastu huvi tundma.

• Mõjutajad ei tohiks olla ainus turunduskanal, kuid see on hea võimalus kampaania toetamiseks. Veel enam – karismaatilise ja tuntud mõjutaja abil on tihti lihtsam pälvida tähelepanu ka traditsioonilises meedias.

• Parem on lubada mõjutajatel luua sisu nende enda kanalisse, sest seal on rohkem jälgijaid ja kõrgem kaasatus. Samas see pole rusikareegel – näiteks Sportland on hea näide vastupidisest.

 

Brändiga sobivate influencerite leidmiseks on üks võimalus avaliku kampaania loomine: sel juhul sead Promotysse kampaania briifi üles ning Promoty enam kui 14 000 Eesti sisuloojat saavad ise su kampaaniasse kandideerida, kirjeldades, kuidas nad sinu toodet või teenust oma Instagramis tutvustaksid. Kampaania loomine on tasuta ning maksad vaid nende postituste eest, mis sulle meeldivad.

Samal teemal: