Miks eelistada influenceritega pikaajalisi koostöid?

Influencer turundus kasvab meeletu kiirusega: kui eelmisel aastal oli valdkonna väärtus 8 miljardit eurot, siis 2022. aastaks ennustatakse selle kasvu 15 miljardi dollarini.

Kiire kasv on kaasa toonud pideva muutumise: mis töötas influencer turunduses mõned aastad tagasi, ei pruugi täna enam töötada. Kui varem on olnud populaarne teha ühekordseid koostöid ning töötada ühe-kahe suurema sisuloojaga, et lühiajaliselt sotsiaalmeedias tugev nähtavus saavutada, siis nüüd nihkub trend üha rohkem pikaajaliste koostööde poole.

Põhjusega: pikaajalised koostööd on mõlema osapoole jaoks mugavamad, nõuavad vähem aega, mõjuvad usaldusväärsemalt ja toovad paremaid tulemusi. Vaatame lähemalt, miks see nii on! 👇🏼

Rohkem kokkupuutepunkte potentsiaalse kliendiga

Üks peamiseid põhjuseid, miks influencer turunduses pikaajalisi koostöid eelistada, on tekitada rohkem kokkupuutepunkte (touchpoints) potentsiaalse tarbijaga.

Puutepunktiks võib olla brändi postitus Instagramis, reklaam Facebookis, plakat bussipeatuses või mainimine podcastis – mida rohkem neid kliendi teele satub, seda suurem on tõenäosus, et ta seda toodet või teenust ka ostab.

Võrreldes mõne aasta taguse ajaga vajavad tarbijad palju rohkem aega, et ostuotsus langetada. Näiteks aastal 2015 piisas ühest-kahest postitusest, et veenda potentsiaalset klienti midagi ostma. Nüüd on neil vaja aga keskmiselt 8 puutepunkti (oleneb toote kategooriast ja hinnaklassist) enne, kui nad toodet või teenust tarbida otsustavad.

Näiteks võivad bränd ja influencer leppida kokku kuue kuu pikkuses koostöös, kus sisulooja teeb brändi toote või teenuse kohta kuus kaks postitust ning neli story’t. See tähendab, et poole aasta jooksul tekib tarbijal brändiga 36 kokkupuutepunkti. See võib tunduda palju, ent eeldusel, et influencer postitab mitu korda nädalas, on see kogu tema sisust väga väike osa.

Miks aga on eriti kasulik, kui vastavad puutepunktid jõuavad tarbijani ühe ja sama sisulooja kaudu?

Pikaajalised koostööd on usaldusväärsemad

Kui influencer teeb pidevalt koostöid erinevate brändiga, ei pruugi neist ükski tema jälgijatele meelde jääda. Veel enam – kui ta reklaamib ühel hetkel üht brändi ning järgmisel hetkel konkureerivat brändi, jätab see ebasiira mulje, influencer’i usaldusväärsus väheneb ning tulevikus ei pruugi jälgijad tema soovitusi enam tõsiselt võtta.

“Minul on näiteks üheks isiklikuks eesmärgiks see, et kui mu jälgijatelt küsitaks, mis on minu lemmikbrändid või -toidud, teaksid nad vastust mõlemale,” selgitab sisulooja Anni Rahula (@annirahula) oma põhimõtteid. “Kui influencer jagab midagi oma Instagramis ühe korra, unustatakse see väga ruttu. Kui see on aga osa tema elustiilist, jääb see alatiseks sinna.”

Kui influencer’il on brändiga pikaaegne koostöö, kasutab ta tõenäoliselt brändi tooteid-teenuseid igapäevaselt ja jagab seda ka sotsiaalmeedias tihedamalt. Esiteks tundub influencer’i soovitus sel juhul usaldusväärsem (tõenäoliselt ongi!), teiseks jääb bränd ta jälgijatele meelde. Kokkuvõttes on märgatavalt suurem tõenäosus, et jälgija otsustab toodet või teenust ka ise proovida.

Mõlema osapoole loovusvabadus

Brändile lojaalne sisulooja teab, millised on brändi väärtused, eesmärgid ja lugu, mida bränd soovib sihtrühmale jutustada – mistõttu on tal palju lihtsam luua sisu, mis ei mõju jälgijatele lihtsalt reklaamina. Veel enam: tal on parem ettekujutus visioonist, stiilist, sõnumist, tonaalsusest jms, mida bränd ootab.

Teisalt toetavad pikaajalised koostööd riskide võtmist ja erinevate ideede katsetamist, et sisu võimalikult mitmekesine oleks. Ühekordsete koostööde puhul ei julgeta tihtipeale millegi uuega riskida, kuna tulemustes ei saa kindel olla. Pikaajalise koostöö puhul saab aga aeg-ajalt uusi nurki katsetada ning vastavalt tulemustele järgmisi koostööpostitusi planeerida.

Sealjuures ei tasu influencer’it kunagi liigselt raamidesse suruda: ei ole mõistlik ette öelda, milline peab pilt täpselt olema või kuidas pildi pealkiri sõna-sõnalt olema peaks. Koostööpostitus mõjub loomuliku ja usaldusväärsena ainult siis, kui see sulandub kokku tema igapäevaelu postitustega.

Aja ja raha kokkuhoid

Nagu enne mainitud, teavad pikaajalised koostööpartnerid brändi ootuseid ja eesmärke. Nii on koostöö brändi jaoks oluliselt lihtsam ja vähem ajamahukas, sest nad ei pea pidevalt kellegi järele vaatama – rääkimata sellest, et pidevalt oleks vaja uusi sobivaid sisuloojaid otsida ja nendega tingimusi läbi rääkida!

Eriti suurt rolli mängib see tootekampaaniates, kus mängu tuleb toodete transport. Sellised koostööd korraldatakse tihti nii, et influencer saab esimese postituse eest tasuks toote ning juhul, kui ta saab fotode tegemiseks ka edaspidi sama toodet kasutada, tasutakse järgmiste postituste eest rahas. Nii ei pea brändi esindaja iganädalaselt investeerima aega sellesse, et uutele sisuloojatele tooteid kohale toimetada.

Eriti märgatav on aja ja raha kokkuhoid siis, kui kampaaniate haldamiseks kasutatakse mõnda influencer turunduse platvormi, kus postituste kontroll ning väljamaksed influencer’itele on automatiseeritud.

Influencerid eelistavad pikaajalisi koostöid

Kokkulepitud sisu loomise graafik (näiteks: influencer teeb 2 postitust ja 6 story‘t kuus) meeldib ka sisuloojatele, kes saavad nii oma tööd paremini planeerida. Kuna influenceri töö on tihti projektipõhine, loovad pikaajalised koostööd ka turvatunde ning kindluse püsiva sissetuleku osas. See annab motivatsiooni rohkem pingutada ja võimalikult head sisu luua, et koostöö jätkuks.

Veel enam, enamik influencer’eid eelistavad pikaajalisi koostöid brändidega, keda nad armastavad – see võimaldab neil olla oma jälgijatega ausam, teha oma tööd südamega ning seeläbi nii endale kui ka brändile paremaid tulemusi tuua.

 

Kuidas leida pikaajalisi koostööpartnereid?

Kõige parem strateegia on siinkohal alustada ühest suuremast kampaaniast, mõõta iga kampaanias osalenud influencer’i tulemusi ning selle põhjal valida välja need, kellega pikaajaliselt koostööd jätkata.

Sealjuures ei tasu ühe postituse pealt lõplikke järeldusi teha – nagu eelnevalt mainitud, ei vii üks kokkupuutepunkt tavaliselt müügini. Seda enam, et ka influencer’id võivad libastuda: vahel pole visuaal piisavalt silmatorkav, vahel ei jõua postitus Instagrami algoritmi tõttu piisavalt paljude jälgijateni vm. Seega tasub vahel ka keskpäraseid tulemusi toonud sisuloojatele uus võimalus anda.

Seejärel algab pidev mõõtmine ja optimeerimine, kus saad tulemusi mitte toonud influencer’id välja vahetada ning tulemusi toonud influencer’itega koostööd jätkata.  Kohtle oma sisuloojate tiimi kui spordimeeskonda, kus kõik peavad tulemusi tooma!

Hea mõte on siinkohal kindlasti pikaajalise koostöö võimalus kampaania kirjelduses ära mainida: kui tood kohe välja, et parimaid tulemusi toonud sisuloojaid ootab pikaajaline koostöö, on nad kahtlemata motiveeritud rohkem pingutama.

👉🏼 Loe lisaks: Kuidas kirjutada head kampaaniabriifi?

Siinkohal ei tohi unustada, et paremate tulemuste tagamiseks tasub influencer’itele ka tagasisidet anda: kuidas bränd koostööga rahule jäi, millised olid tulemused ja kuidas influencer järgmine kord paremini võiks toimida.

“Minu kõikidest koostööpartneritest on ainult umbes 5% pärast koostööd teada andnud, kuidas mul läks – isegi pärast personaalse sooduskoodi jagamist, kus on ju väga täpselt võimalik mõõta, kes kui palju müüki tõi,” tunnistas Anni Rahula. “Ehkki tagasiside on arenemiseks väga vajalik, ei saa ma seda brändidega koostööd tehes pea kunagi, kui ma just ise ei küsi.”

Kui sul tekkis mõtteid, küsimusi või tahad teada, kuidas sinu ettevõte võiks influencer turundusega alustada, võta meiega ühendust – mõtleme hea meelega kaasa! 👇🏼

Samal teemal: