Influencer-turunduse trendid 2022. aastal

Influencer-turunduse kasv jätkub hoogsalt: 2021. aastal kasvasid selle turundussuuna kulutused lausa 42%, jõudes maailmastaabis 13.8$ miljardini. 2022. aasta lõpuks ennustatakse kulutusi tõusvat 15$ miljardini. Kiire kasv tähendab muidugi ka kiireid muutusi. Seetõttu panime kirja 10 trendi, mida valdkonnas sel aastal kasvamas näeme.

1. Livestream-poodlemise kasv

Livestream poodlemine (ingl keeles tuntud kui livestream shopping) on Hiinas juba mitu aastat väga kiirelt kasvav trend olnud – nüüd haaravad ka teised turud sellest jõulisemalt kinni.

Mida see livestream poodlemine õigupoolest tähendab? Potentsiaalsed kliendid saavad tooteid otse live-ülekandest osta: sisuloojad teevad näiteks Instagramis, Facebookis või Amazonis otseülekannet, räägivad toote omadustest, oma kogemusest või lihtsalt testivad uut toodet. Vaatajad saavad reaalajas toote kohta küsimusi küsida ning neile koheselt vastused. 

Sisuloojad tunnevad järjest enam, et toodete kiitmine on vastutus, kuna oma jälgijatele tahetakse ju siiski vaid head asja soovitada – just seetõttu saab ka läbi live’i influencer’ilt väga ausat tagasisidet.

Eelmise aasta septembris lansseeris ka Instagram Live Shopping funktsiooni, mis võimaldab tooteid otse läbi Instagram Live’i osta. Arvestades Instagrami populaarsust, lükkab uus funktsioon sellele trendile kahtlemata veel suurema hoo sisse.

trendid influencer turunduses 2022 aastal

Foto: BBC

2. Videosisu muutub veel populaarsemaks

TikToki ja Instagram Reels’i populaarsuse kasv pakub sponsoreeritud sisule täiesti uut lähenemist: väga paljud sisuloojad eelistavad oma loomet läbi meelelahutusliku võtme jälgijateni viia – seda on lihtne tarbida ning samuti toetab algoritm lühikest audiovisuaalset sisu.

Lisaks sellele, et influencer’id ise oma elu kajastamiseks üha enam Instagram Reels’i ja TikToki kasutavad, haarab ka järjest enam brände võimalusest kinni: luues näiteks erinevaid väljakutseid ja TikToki tantse.

Kuigi meie platvormil veel TikToki integratsiooni pole, on TikToki sisuloojaid siiski võimalik oma kampaaniasse kaasata. Näiteks kasutas võimalust ära Circle K, kes otsis Eesti sisuloojaid, et oma uutele jääjookidele rohkem nähtavust saada: selleks loodi TikToki tants ning paluti TikToki kasutajatel seda oma kontol järgi teha.

Markus Sinivee ja Circle K koostöö Promotys

Markus Sinivee x Circle K

Uudo Sepp ja Circle K koostöö promotys

Uudo Sepp x Circle K

3. Rohkem tähelepanu numbritel ja ROI-l

Viisime eelmisel aastal Eesti turundajate seas läbi uuringu, kust selgus, et 46% vastajatest haldab influencer-koostöid meilboksi abil. Siinkohal tekib aga probleem, sest reaalajas jääb nägemata, kuidas postitusel läheb – nii on paraku keeruline hinnata, kui edukaks koostöö osutus.

Influencer’eid oma kampaaniasse valides on üks olulisimaid kriteeriume, et sisulooja jälgijaskond kattuks kampaania sihtgrupiga. Just seetõttu kasvab ka influencer-turunduse platvormide populaarsus: läbi nende on võimalik näha kasutaja jälgijate demograafiat, mille numbrid tulevad otse vastavalt sotsiaalmeedia platvormilt, näiteks Instagramist.

Lisaks pööratakse rohkem tähelepanu ka influencer-koostööde tulemuslikkuse mõõtmisele: vaadates nii postituse levikut, meeldimisi, salvestamisi, kommentaare, aga ka sooduskoodide ja personaliseeritud URL-ide kasutamise abil mõju müügile.

👉🏼 Loe veel: Kuidas mõõta influencer-turundust?

Kasutaja jälgijaskonna demograafia Promotys

postituste tulemused vaade promoty

Postituste tulemused Promotys reaalajas

4. Influencer-koostöö korraga mitmes kanalis

Keskmine sotsiaalmeedia kasutaja on aktiivne 6,6 erineval sotsiaalmeedia platvormil. Kuna tarbija kasutatavate platvormide hulk järjest kasvab, saavad n-ö cross-channel kampaaniad brändide jaoks vältimatuks.

Koostööde puhul, kus influencer postitab korraga mitmesse omakanalisse, on võimalik palju suurema vaatajaskonnani jõuda. Näiteks TikToki kasutatakse peamiselt meelelahutuslikul eesmärgil, Instagrami aga sotsialiseerumiseks, inspiratsiooni kogumiseks või tootesoovituste saamiseks. Tehes koostööpostitus nii TikToki kui Instagrami, saab toodet kajastada korraga nii lõbusalt ja loovalt, aga Instagramis rohkem esteetilises ja informatiivses võtmes.

Sisuloojad oskavad üldjuhul väga loominguliselt erinevate platvormide eripärasid ära kasutada ning sisu vastavalt kohandada – seega kui tead, et su potentsiaalne koostööpartner rohkem kui ühel platvormil tegutseb, paku talle kindlasti võimalust mitmes kanalis sõna levitada!

5. Lisavõimalused influencer‘itele tulu teenimiseks

On näha, et sisuloojad muutuvad järjest enam ettevõtlikumaks ning ei piirdu ainult reklaampostituse tegemisega.

Trend, mis sai alguse välismaalt ning nüüd ka Eestis aina enam kanda kinnitab: influencer’id müüvad teenuseid ja tulevad välja enda toodetega. Eriti omane on see nišikontodele, mis keskenduvad näiteks enesearengule, investeerimisele, toitumisele, treeningule jms.

aastal lansseeris ja katsetas Instagram järjest funktsioone, mis pakuvad sisuloojatele otse läbi nende äpi elatist teenida. Enamus võimalusi ei ole Euroopa kasutajatele küll veel kättesaadavad, kuid potentsiaal, et see juhtub sel aastal, on suur.

Mõned uued Instagrami funktsioonid, mis neil plaanis lansseerida on:

• Boonusprogrammid, mis võimaldavad sisuloojatel vastavalt postituse edukusele tulu teenida

• Märgid (badges), mis võimaldavad sisuloojatel läbi live-video tulu teenida: live’i vaatajad saavad osta erinevaid märke, mida videos kuvatakse, et sisuloojat toetada ning erilist tunnustust saada.

• Kui muidu on võimalik ainult Business kasutajatel oma kontole ostlemise võimalus lisada, siis nüüd on Instagramil plaanis ka Creator kasutajatele see võimalikuks teha.

• Sisuloojad, kellel oma fänninänni pole, saavad siiski poed luua ning lisada sinna oma lemmikud tooted teiste poodidest – ikka selleks, et nende jälgijad võimalikult lihtsasti sisulooja soovitatud tooted üles leiaksid. Ostude pealt teenib vastav sisulooja vahendustasu.

Instagram Subscription, mis võimaldab kasutajatel läbi sisuloome igakuist tulu teenida ja oma jälgijatega veel lähedasemaks saada.

6. Koostööd, kus influencer’id loovad visuaale brändi sotsiaalmeedia jaoks

Atraktiivsete piltide-videote tegemine on kahtlemata üks supervõime, mis sisuloojatel on – just seetõttu kasutab ka üha enam brände influencer’eid selleks, et oma sotsiaalmeedia kanalitesse sisu saada. Tegemist on trendiga, mis hakkas hoogu koguma küll eelmisel aastal, kuid näeme seda nüüd veelgi kasvavat.

Esiteks võimaldab see brändidel trendikat ja visuaalselt atraktiivset sisu saada, sest sotsiaalmeediaga sina peal olevad sisuloojad teavad, mis hästi toimib. Teiseks on influencer’ite loodud fotod palju autentsemad ja loomulikumad kui brändi enda loodud professionaalsed, tihti stock-fotodena mõjuvad visuaalid. Muidugi ei saa mainimata jätta ka madalamaid kulusid ja ajasäästmist.

Mõned suuremad rahvusvahelised brändid palkavad isegi majasiseseid sisuloojaid, kes brändi digikanalitesse pilte-videoid teevad.

Ka Promotys on võimalus luua kampaania, mille puhul influencer vastavalt brändi soovidele pildid või videod teeb, kuid oma kanalitesse ta neid ei postita – eesmärk ongi lihtsalt brändi sotsiaalmeedia jaoks sisu saada.

Fotod, mis Promoty sisukampaaniate raames influencer’ite poolt tehtud on:

7. Rangemad reeglid influencer-koostöödele

Kuna brändide arv, kes influencer-koostöid teevad, järjest kasvab, kerkib ka üha rohkem üles teemasid, mida on õige arvamusliidrite abil reklaamida ja mida mitte.

Föderaalse kaubanduskomisjoni (FTC) ja paljudes riikides kohaliku, ka Eesti, reklaamiseaduse kehtestatud üldpõhimõte on, et kogu reklaamisisu tuleb vastavalt märgistada. See tähendab, et mõjutajad peavad selgelt väljendama, et bränd neile postituse eest maksab või on neile tasuta tooteid saatnud.

Tegutsedes nii Skandinaavias, Baltimaades ja Hollandis, näeme, et riigid võtavad influencer-turundust järjest tõsisemalt ning kehtestavad valdkonnale kohalikke piiranguid. Näiteks 2021. aasta lõpus võttis Taani vastu seaduse, mis keelab influencer-koostööde abil reklaamida tooteid ja teenuseid, mis on ebasobilikud alla 18-aastastele tarbijatele – näiteks solaariumid, energiajoogid ja hambavalgendajad.

On huvitav jälgida, kuidas see seadusemuudatud teisi Skandinaavia turge käesoleval aastal mõjutab – rangemad reeglid tagavad ju siiski palju vastutustundlikuma turunduse!

8. Pikaajalised influencer-koostööd

Üha rohkem tehakse influencer’itega koostöid pikaajaliselt, mitte lihtsalt üksikute kampaaniate  toetamiseks.

Pikaajalised influencer-koostööd on miski, mida me alati soovitame: need mitte ainult ei paista sotsiaalmeedias paremini välja, vaid mõjuvad ka usaldusväärsemalt ja tõsiseltvõetavamalt kui näiteks klikipõhised (PPC) digireklaamid. Samuti nõuavad pikaajalised koostööd turundaja jaoks vähem aega, kuna uue koostööpartneri leidmisele ega koostöö läbirääkimisele ei pea enam aega panustama.

Influencer-turunduse pidev kasv on viinud selleni, et brändid juba vaikselt võitlevad kvaliteetsete ja heade sisuloojate pärast – eriti sellisel väikesel turul nagu Eesti, kus valik väiksem on. Kui aga häid tulemusi toovad sisuloojad ükskord leitakse, on hea mõte nad brändisaadikuks teha!

Brändisaadikuks olemine on juba täiesti uus influencer-turunduse tasand: saadikud kasutavad brändi tooteid igapäevaselt, soovitavad neid sotsiaalmeedias ja päriselus – mistõttu on sellisel koostööl palju tugevam kasu kui ühekordse Instagram’i koostöö puhul.

9. Brändide ja influencer‘ite koostööprojektid 

Trend, mis käib käsikäes eelmisega ning mida ka Eesti turul rohkem näha tahaks: maailmastaabis tuleb üha rohkem brände välja toodetega, mis on loodud koostöös nende brändisaadikutega.

Sellised koostööprojektid on tõhusad, kuna vihjavad sisulooja jälgijatele, et brändi ja influencer’i vahel on kahtlemata päris side. Muidugi tähendab see ka kõrgemaid müüginumbreid, kuna sisulooja jälgijaskond tahab heameelega oma jälgitavat toetada.

Eesti turul on populaarne panna tuntud näod jäätisepakenditele: Balbiino tegi seda juba aastaid tagasi Vanilla Ninjaga, millest tänaseks on eestlaste jaoks klassika saanud, lisaks kohtab nende tootepakendilt väikeste seas populaarset influencer’it Lottet. Uuemate näidetena saab välja tuua VLND Burgeri koostööd lauljate Yasmyni ning Clicherik & Mäxiga.

Rahvusvahelisel tasandil saab välja tuua UK spordirõivabrändi Gymsharki koostöö nende USA brändisaadiku Whitney Simmonsiga või Eestisse suurejooneliselt saabunud rahvusvaheliselt tuntud About You riidekollektsioonid Kendall Jenneri ja Leni Klumiga.

10. Influencer’ite sotsiaalne vastutus

Kahtlemata on influencer’itel oma jälgijaskonna ees päris suur sotsiaalne vastutus: kui nad räägivad teemadest, mis on neile olulised, mõjutab see ka nende jälgijate mõttemaailma – väljendit “mõjuisik” kasutatakse nende puhul ju siiski põhjusega!

Näeme kasvava trendina, et sisuloojad kasutavad oma platvormi üha enam selleks, et maailma paremaks muuta. Räägitakse sotsiaalselt olulistest teemadest nagu keskkond, vähemused, sallimine, heategevus jms. Samuti tehakse rohkem koostöid, millel on üllas eesmärk – mitte puhtalt raha teenimiseks.

Näeme ka Promotys üha rohkem brände ja kampaaniaid, mis on n-ö keskkonnasõbralikud. Kuna noorem põlvkond eelistab brände, millel on üllas missioon, on nendel kampaaniatel kusjuures tihtipeale ka rohkem kandidaate!

Mariliis Kaer x Rahvaloendus 2021

Mariliis Kaer (@mariliiskaer) x Rahvaloendus 2021 kampaaniafoto

Influencer-turundus ei kao kuhugi

Covid-19 pandeemia on turundusmaastikule kahtlemata suurt mõju avaldanud: e-kaubandus on märkimiväärselt kasvanud ning digikanalites olemasolek on brändide jaoks tänapäeval vältimatu. Isegi, kui me peaks saama tavapärase elu juurde tagasi pöörduda, on väga kaheldav, et e-tarbimine väheneb – tarbijad on mugavusega ära harjunud, mistõttu on oluline sotsiaalmeedia trendidega kursis olla ja neist esimeste seas maksimum võtta!

Toeta oma influencer-turundust Promotyga

Kui sul tekkis mõtteid, küsimusi või tahad teada, kuidas sinu ettevõte võiks influencer-turundusega alustada või seda arendada, võta meiega ühendust – mõtleme hea meelega kaasa! 👇🏼

Samal teemal: